Noclegi U Bogdana zapraszamy na wakacje.

Organizujemy wycieczki i opisujemy ciekawe miejsca turystyczne.

Polecane: http://www.vm-netcore.pl/logowanie-do-ing-online/

Pałac Branickich

Napisane 23.10.2020 przez admin

Tagi: białystok, pałac, zwiedzanie, nieborów, stanisław august, kultura, sztuka, architektura, historia, podróże, zwiedzanie, podlasie, szlachta, magnat, branicki, zamek, gotyk, renesans, turystyka,

Historia i atrakcje turystyczne Podlasia nierozerwalne są z Białymstokiem i pałacem Branickich i mecenatem Stanisława Augusta.

Białystok w okresie średniowiecza był własnością bojarów litewskich. W XVI wieku, na polecenie rodziny Wiesiołowskich, wzniesiono tu zamek, a w 1661 r. wraz z dobrami tykocińskimi miasto trafiło w ręce Stefana Czarnieckiego. Największe zasługi dla rozwoju Białegostoku ma jednak ród Branickich, a szczególnie Jan Klemens Branicki. Pałac Branickich, od XVIII w. nazywany Wersalem Podlaskim, należy do najlepiej zachowanych późnobarokowych rezydencji magnackich. Powstał na miejscu gotycko-renesansowego zamku Wiesiołowskich, a pod koniec XVII w, nowi właściciele, Braniccy, zlecili przekształcenie go w barokową rezydencję. Autorem projektu był słynny holenderski inżynier Tylman z Gameren, twórca m.in. pałacu Krasińskich i kościoła Sakramentek w Warszawie oraz pałacu Nieborowie, Pod rządami Branickich białostocka rezydencja stała się znanym ośrodkiem kultury - działała orkiestra, zespół baletowy i teatr, przebywali tu znani poeci, m.in. Elżbieta Drużbacka i Franciszek Karpiński. W Białymstoku gościli także polscy królowie: August II, August III i Stanisław August Poniatowski, cesarz Austrii Józef II, a także król Francji Ludwik XVIII chroniący się przed rewolucyjną zawieruchą. Pałac otacza romantyczny ogród francuski i krajobrazowy park angielski. Podczas wojny zabytek bardzo ucierpiał, ale w latach 1946-1960 został odbudowany w XVII-wiecznym kształcie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni artykuł:Zobaczyć żubry
Następny artykuł:Biebrzański Park Narodowy

Polecane: sprawdź tutaj

Polecane: bialystokuptodate.pl

Wakacje dla kobiet

Wakacyjne Miasto Kobiet to specjalnieprzygotowana i zaaranżowana przestrzeń, która jest dedykowana wszystkim reprezentantkom płci pięknej.To wyjątkowe miejsce ma na celu również promowanie różnego rodzaju aktywności, wpływających na szeroko pojęty rozwój wśród kobiet. Działające przez pełne cztery dni 10 - 13 lipca Wakacyjne Miasto

Czytaj więcej...

Losowy

Bieszczadzki Park Narodowy Informacje

Bieszczady to jeden z najciekawszych, zwłaszcza przyrodniczo zakątków Polski. Między innymi dzięki temu, że przez wieki nie uległy zbyt wielu zmianom związanym z działalnością człowieka, ten południowo-wschodni zakątek kraju zachował urok dzikości, a przede wszystkim stał się ostoją sporej liczby dzikich zwierząt. Utworzony w 1973 r.

Czytaj więcej...