Noclegi U Bogdana zapraszamy na wakacje.

Organizujemy wycieczki i opisujemy ciekawe miejsca turystyczne.

Polecane: Kliknij tutaj

Szybownictwo czyli polska specjalność

Napisane 17.10.2020 przez admin

Tagi: szybowiec, lotnictwo, lotnisko, kurs, nauka latania, sport, latanie, sport ekstremalny, aero klub, spadochron, paralotniarstwo, wakacje, turystyka,

Pilotowanie szybowców zbudowanych z drewna lub tworzyw  sztucznych i pozbawionych własnego napędu, to coś pomiędzy lataniem samolotami a paralotniarstwem.

Pilot  szybowca nie ma wprawdzie takiej swobody działania jak paralotniarz, brak mu też bezpośredniego kontaktu z wiatrem, ale za to maszyna, którą pilotuje, znacznie przewyższa osiągami jakąkolwiek paralotnię, a jednocześnie lot odbywa się w ciszy i bez nieprzyjemnych wrażeń zapachowych związanych z lataniem samolotem (benzyna, spaliny itp.). Z szybowca można podziwiać krajobraz z bardzo atrakcyjnej dla obserwatora wysokości około 1000 - 2000 metrów, z której jeszcze doskonale widać wiele szczegółów, lecz świat wygląda już zupełnie inaczej. To doprawdy niezwykłe uczucie mieć pod sobą stutysięczne miasto i w jednej chwili nakryć je dłonią. Sport ten ma w Polsce długą tradycję - już  przed II wojną światową polscy piloci należeli do światowej czołówki. W okresie przedwojennym szybownictwo zdominowane było przez dwa państwa europejskie: Niemcy i właśnie Polskę. Z tamtego okresu pochodzi jeden z największych polskich sukcesów w szybownictwie - przelot 577,8 km, wykonany w 1938 r. przez Tadeusza Górę na szybowcu PWS-101. Za ten lot Tadeusz Góra został odznaczony Medalem Lilienthala i jednocześnie zdobył pierwszy na świecie diament za przelot ponad 500 km. Po wojnie Polska stała się jedną z szybowcowych potęg w skali światowej: polscy piloci zdobywali laury na wszelkich możliwych zawodach, a polskie szybowce uchodziły za najlepsze na świecie. Od lat 50. medale i rekordy sypały się jak z rękawa - wystarczy wspomnieć takie nazwiska, jak:  Makula, Popiel, Witek, Wróblewski, Kępka, Muszczyński, Centka, Majewska czy Dankowska. Również konstruktorzy bielskiego SZD nie pozostawali w tyle i budowali wciąż nowe Szybowce, na których cały świat bił rekordy i ścigał się na zawodach. Były wśród nich: Foka - najlepszy na świecie szybowiec klasy standard w konkursie OSTIV, Mucha Std -  zdobywca drugiego miejsca w innej edycji tego samego  konkursu, Bocian - zdobywca 29 rekordów świata, nadal używany jako podstawowy szybowiec szkolny, Cobra 15 i 17 - ostatnie drewniane szybowce, które skutecznie stawiły czoło konkurencji z włókien szklanych na Mistrzostwach Świata w Marfie (Teksas) w 1970 r., Zefir, niezwykle udana  seria Jantarów i wiele, wiele innych. Pilotem szybowca może zostać w Polsce każdy, kto ukończył 16 lat, przeszedł specjalistyczne badania lekarskie i zaliczył kurs pilotażu organizowany przez aeroklub.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wakacje dla kobiet

Wakacyjne Miasto Kobiet to specjalnieprzygotowana i zaaranżowana przestrzeń, która jest dedykowana wszystkim reprezentantkom płci pięknej.To wyjątkowe miejsce ma na celu również promowanie różnego rodzaju aktywności, wpływających na szeroko pojęty rozwój wśród kobiet. Działające przez pełne cztery dni 10 - 13 lipca Wakacyjne Miasto

Czytaj więcej...

Losowy

Gniewino i Tyranozaurus

Jeżeli będziecie nad morzem w okolicach jeziora Żarnowieckiego w wolnej chwili musicie koniecznie wybrać się do kompleksu turystycznego Kaszubskiego Oko, które jest kompleksem rekreacyjnym dla dzieci i dorosłych. Kompleks zlokalizowany jest w miejscowości Gniewino. Na miejscu czeka na was wieża widokowa im. Jana Pawła II oraz dinozaury.

Czytaj więcej...