Noclegi U Bogdana zapraszamy na wakacje.

Organizujemy wycieczki i opisujemy ciekawe miejsca turystyczne.

Ustroń - Historia uzdrowiska

Napisane 14.09.2020 przez admin

Tagi: góry, beskidy, trekking, historia,

Polecane: Czytaj więcej

Ustroń jest jedną z najstarszych miejscowości na terenie Śląska Cieszyńskiego. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi już z początku XIV w. Swój rozwój Ustroń zawdzięcza odkryciu w okolicy rud żelaza w XVIII stuleciu. Wkrótce powstała tu huta żelaza. Równocześnie z rozwojem przemysłu Ustroń zaczął rozwijać się jako uzdrowisko. Początkowo leczono tu anemię i choroby przewodu pokarmowego oraz bóle reumatyczne. Do kuracji wykorzystywano żętycę. W1882 r. Ustroń uzyskał statut cesarsko-królewskiego uzdrowiska. Po upadku huty (koniec XIX w.) i odkryciu pokładów borowiny w Ustroniu rozkwitła działalność uzdrowiskowo-sanatoryjna. W okresie międzywojennym miejscowość zyskała popularność wśród europejskich bywalców uzdrowisk. W1957 r. Ustroń uzyska! prawa miejskie. W następnych latach w dolinie Jaszowca powstał, funkcjonujący do dziś, rozległy kompleks wypoczynkowo-uzdrowiskowy z charakterystycznymi „piramidami” wkomponowanymi w krajobraz gór. Wśród kilkunastu zabytków Ustronia najliczniejsze są kościoły. Najstarszym i najbardziej unikatowym spośród ustrońskich kościołów jest jedyny drewniany kościółek p.w. św. Anny w Nierodzimiu (1769 r.). Wśród wiekowych drzew w pobliżu centrum znajduje się największy obiekt sakralny w Ustroniu - kościół ewangelicki p.w. apostoła Jakuba Starszego, wybudowany w 1835 r., a w pobliżu kościół parafialny p.w. św. Klemensa z 1787 r. Pozostałością hutniczej przeszłości Ustronia jest Muzeum Kuźnictwa i Hutnictwa mieszczące się w dawnym budynku dyrekcji huty „Klemens” Przy rynku działa prywatne muzeum etnograficzne-Stara Zagroda. W drewnianych zabudowaniach zgromadzono zbiory prezentujące dawną kulturą Śląska Cieszyńskiego.

Polecane: życzenia na święta wielkanocne

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni artykuł:Pasmo Baraniej Góry
Następny artykuł:Wisła

Skala trudności szlaków kajakowych w Polsce

Rekreacyjne spływy kajakarskie rzeką lub tzw. zwałki są dużo trudniejsze od pływania po jeziorach czy zalewiskach. Spływy rzeką wymagają większego doświadczenia oraz większej siły, powstaje zatem pytanie „czy dam radę?”. Aby dostosować nasze siły stworzono system oceny tras kajakowych, ocena umożliwia wybranie odpowiedniej trasy do

Czytaj więcej...

Losowy

Bieszczadzki Park Narodowy Informacje

Bieszczady to jeden z najciekawszych, zwłaszcza przyrodniczo zakątków Polski. Między innymi dzięki temu, że przez wieki nie uległy zbyt wielu zmianom związanym z działalnością człowieka, ten południowo-wschodni zakątek kraju zachował urok dzikości, a przede wszystkim stał się ostoją sporej liczby dzikich zwierząt. Utworzony w 1973 r.

Czytaj więcej...