Noclegi U Bogdana zapraszamy na wakacje.

Organizujemy wycieczki i opisujemy ciekawe miejsca turystyczne.

Dolina Pięciu Stawów. Schronisko górskie

Napisane 30.06.2020 przez Aleksander

Tagi: tatry, trekking, góry, wakacje,

Dolina Pięciu Stawów to prawdziwa perła polskich Tatr – niesamowite krajobrazy, które zachwycają każdego, kto tam zawita. To miejsce, gdzie natura i historia splatają się w jedną, fascynującą całość. Wędrując po tych terenach, odkryjesz nie tylko malownicze jeziora, ale także najstarsze tatrzańskie szlaki i legendy, które od wieków rozpalają wyobraźnię. Wysoko położone schronisko dodaje temu miejscu wyjątkowego uroku, oferując schronienie w samym sercu dzikiej przyrody.


Wstęp

Dolina Pięciu Stawów to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w polskich Tatrach. Ta polodowcowa dolina o długości 4 km położona jest na wysokości 1625–1900 m n.p.m. i wyróżnia się surowym, górskim charakterem, podkreślanym przez majestatyczne szczyty, takie jak Świnica, Szpiglasowy Wierch i grań Orlej Perci. Jest to miejsce, które przyciąga turystów z całego kraju i zza granicy, oferując niezapomniane widoki i wymagające, ale satysfakcjonujące trasy turystyczne.

Charakterystyka Doliny Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją długość i położenie, ale również przez obecność pięciu malowniczych jezior. Stawy te to Wielki, Polski, Czarny, Mały i Zadni Staw, od których dolina wzięła swoją nazwę. Największy z nich, Wielki Staw Polski, ma powierzchnię 34,14 ha i jest drugim najgłębszym jeziorem w Polsce (głębokość 79,3 m). Woda z Wielkiego Stawu zasila Potok Roztoka, który spływa w dół doliny.

Historia i dawne pasterstwo

Dolina Pięciu Stawów nie zawsze była miejscem turystycznym. W przeszłości teren ten służył jako pastwisko dla owiec, co dziś przypomina stary, kamienny szałas, będący zabytkiem chronionym. Pierwsi turyści zaczęli odwiedzać to miejsce już na początku XIX wieku, a do końca tego stulecia wytyczono regularne szlaki turystyczne. Obecnie dolina jest jednym z najpopularniejszych celów w polskich Tatrach, przyciągając zarówno doświadczonych wędrowców, jak i mniej zaawansowanych turystów.

Legenda o Pięciu Stawach

Według legendy, Pięć Stawów powstało z łez córki króla gór, która opłakiwała śmierć swojego ojca zabitego przez rozbójników. Choć nazwa doliny sugeruje obecność tylko pięciu jezior, w rzeczywistości kryje się tu jeszcze jedno – Wole Oko, a także liczne mniejsze oczka wodne, które powstały w kotłach polodowcowych.

Schronisko górskie

Na brzegu Przedniego Stawu, na wysokości 1670 m n.p.m., znajduje się najwyżej położone w polskich Tatrach schronisko górskie. Jest to jedyne schronisko, do którego nie prowadzi żadna droga, co czyni je szczególnie urokliwym i odizolowanym od zgiełku cywilizacji. Zaopatrzenie dostarczane jest za pomocą wyciągu towarowego, a turyści muszą dotrzeć tu kilkoma wymagającymi szlakami. Schronisko, harmonijnie wpisane w krajobraz, jest znakomitym przykładem powojennej architektury turystycznej.

Trasy turystyczne w Dolinie Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów jest skrzyżowaniem kilku popularnych szlaków turystycznych. Turyści mogą wędrować w kierunku Morskiego Oka, Zawratu, czy też Orlej Perci – jednej z najtrudniejszych tras w Tatrach. Trasy te są odpowiednie zarówno dla zaawansowanych wędrowców, jak i dla osób z mniejszym doświadczeniem, które chcą podziwiać piękno górskiego krajobrazu.

Flora i fauna Doliny Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów to nie tylko wyjątkowe krajobrazy, ale również bogata flora i fauna. Spotkać tu można wiele gatunków roślin górskich, w tym rzadkie i chronione gatunki, takie jak szarotka alpejska czy goryczka. Dolina jest również siedliskiem dla licznych zwierząt, w tym kozic, świstaków oraz ptaków drapieżnych, które przemierzają niebo nad tatrzańskimi szczytami. Przyroda tego regionu jest objęta ścisłą ochroną, co pozwala zachować jej unikalny charakter.


O mnie

Aleksander

Turystyka to moje hobby i praca zawodowa, od 7 lat prowadzę bazy noclegowe nad morzem i w górach, pośredniczę w rezerwacji miejsc oraz organizuje fakultatywne wycieczki turystyczne po całej Polsce. W wolnych chwilach wspinam się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej a wieczorami oglądam przez teleskop galaktyki i mgławice. Na blogu opisuje ciekawe atrakcje turystyczne oraz dziele się swoim doświadczeniem z zakresu szeroko pojętej turystyki.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak powstały Kaszuby?

Kaszuby zaskakują swoim ukształtowaniem terenu, jeżeli chcesz lepiej zrozumieć jak się ukształtowały oraz czym są moreny, kępy i pradoliny to zapraszam do lektury.Większość dużych jezior Pomorza Wschodniego tworzy rozbudowane systemy o wydłużonym kształcie i nierównych liniach brzegowych. Ten charakterystyczny wygląd zawdzięczają swojej

Czytaj więcej...

Losowy

Atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Atrakcje turystyczne na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego zasługują przynajmniej na weekendowy wyjazd, oprócz pięknej przyrody możemy podziwiać zamki i bramy aż po pustynię błędowską.Odwiedzimy "cuda natury", którymi są podkrakowskie dolinki. Najdłuższa i najpiękniejsza jest dolina Prądnika, na terenie której utworzono Ojcowski Park

Czytaj więcej...