Noclegi U Bogdana zapraszamy na wakacje.

Organizujemy wycieczki i opisujemy ciekawe miejsca turystyczne.

Kopalnia soli w Wieliczce

Napisane 05.05.2021 przez Aleksander

Tagi: kopalnia-soli, wieliczka, zwiedzanie, bilety, atrakcje, turystyka, noclegi, weekend, majówka, historiawypoczynek,

Kopalnia Soli w WieliczceBardzo dobrze zachowane podziemne chodniki i komory pełne wyjątkowych solnych rzeźb oraz kilkusetletnia historia wykopalisk sprawiły, że kopalnię soli w Wieliczce doceniła, obok milionów turystów, również komisja UNESCO. Podkrakowskie sztolnie stały się pierwszym obiektem na terenie Polski wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego. w Wieliczce sól pozyskiwano na pewno już w XIII w., a być może znacznie wcześniej. Ponieważ w średniowieczu był to produkt o ogromnej wartości, monopol na jego wydobycie i dystrybucję posiadał jedynie król. W czasach Kazimierza Wielkiego 1/3 część wszystkich dochodów władcy pochodziła właśnie ze sprzedaży tej kopaliny. Eksploatacja złóż w Wieliczce oraz w pobliskiej Bochni przez ponad 500 lat zajmowały się z ramienia króla tak zwane żupy krakowskie, będące w tamtych czasach jednym z największych przedsiębiorstw w Europie. Najwyższa intensyfikacja wydobycia w okresie I Rzeczypospolitej trwała w XVII w. Wykorzystywano wtedy trzy poziomy kopalni, do których prowadziło siedem szybów. W XIX stuleciu Austriacy zarządzili dalszą rozbudowę podziemnych korytarzy, wprowadzili do użytku parowe i elektryczne maszyny, a także wytyczyli pierwszą trasę turystyczną. Obecnie dwukilometrowa trasa turystyczna wielickiej kopalni rozpoczyna się w XVII-wiecznym Szybie Daniłowicza. Turyści mijają ponad 20 zabytkowych komór, z których część zalana jest solanką. W większości sal znajduje się tematyczna ekspozycja, przedstawiająca jeden z etapów pracy górników, mechanizmy wydobywania soli lub postać związaną z historią wielickich żup. Część pomieszczeń przeznaczono na kaplice. Wśród nich wyróżnia się najstarsza z zachowanych, barokowa kaplica św. Antoniego oraz kaplica św, Kingi, największa i najokazalej udekorowana świątynia podziemnego labiryntu. Tutaj nawet posadzkę wykonano z soli, a przy wejściu do komory znajduje się jedyny na świecie solny pomnik Jana Pawła 11. W wysokiej na 36 m komorze Stanisława Staszica odbył się wpisany do Księgi rekordów Guinnessa pierwszy podziemny lot balonem. W zamkniętej dla ruchu turystycznego komorze Jana Haluszki organizuje się okolicznościowe imprezy – gościł tu między innymi prezydent USA George Bush oraz Sekretarz Generalny NATO Javier Solana. W 1996 r. ostatecznie zakończono wydobycie soli w Wieliczce. Obecnie kopalnia jest przede wszystkim niezwykłą atrakcją turystyczną oraz pomnikiem historii o ogromnym znaczeniu. Na jej terenie działa ponadto Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy, który wykorzystuje panujący tu specyficzny mikroklimat do leczenia schorzeń układu oddechowego.


O mnie

Aleksander

Turystyka to moje hobby i praca zawodowa, od 7 lat prowadzę bazy noclegowe nad morzem i w górach, pośredniczę w rezerwacji miejsc oraz organizuje fakultatywne wycieczki turystyczne po całej Polsce. W wolnych chwilach wspinam się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej a wieczorami oglądam przez teleskop galaktyki i mgławice. Na blogu opisuje ciekawe atrakcje turystyczne oraz dziele się swoim doświadczeniem z zakresu szeroko pojętej turystyki.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sklep SEO czyli sklep z linkami

SEO to skrót od Search Engine Optimization. Jest to technika zwiększania jakości i ilości ruchu w witrynie poprzez zwiększanie jej wartości w oczach wyszukiwarek. SEO "Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek" to jedna z powszechnie stosowanych technik, które zapewniają szeroki dostęp do stron internetowych.Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (

Czytaj więcej...

Losowy

Co zwiedzić w Nowym i Starym Sączu?

Nowy Sącz i Stary Sącz to miasta z bogatą średniowieczną historią pełne wielu atrakcji turystycznych.Wśród urodzajnych ziem Kotliny Sądeckiej, nad jedną z najpiękniejszych polskich rzek Dunajcem, na dawnych szlakach handlowych leżą dwa miasta. Stary Sącz zasłynął dzięki zachowanemu średniowiecznemu układowi miejskiemu oraz św. Kindze.

Czytaj więcej...