Noclegi U Bogdana zapraszamy na wakacje.

Organizujemy wycieczki i opisujemy ciekawe miejsca turystyczne.

Panorama Racławicka

Napisane 11.10.2020 przez Aleksander

Tagi: turystyka, wrocław,

Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno niewielu miejsc na świecie, gdzie dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa i wymiar 114 x m) oraz technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione kręte podejście) „przenosi się” widza w inną rzeczywistość i czas. Malowana od sierpnia 1893 do maja 1894 r. przez pomysłodawcę Jana Stykę i znanego batalistę Wojciecha Kossaka wraz z zespołem malarzy, upamiętnia zwycięską bitwę pod Racławicami (4 IV 1794) pomiędzy wojskami powstańczymi pod wodzą Tadeusza Kościuszki a armią rosyjską dowodzoną przez generała Aleksandra Tormasowa. Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, a „krzepiąca serca” bitwa racławicka miała dla będącego wówczas w niewoli narodu niezwykłe znaczenie. Panoramę udostępniono uroczyście we Lwowie 5 czerwca 1894 r. Od początku cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem widzów i od razu stała się magnesem przyciągającym do Lwowa rzesze turystów. Po II wojnie światowej, w 1946 r. malowidło trafiło do Wrocławia, ale na skutek decyzji władz nie było pokazywane. Po wielu latach nieustannych starań o jego ponowne udostępnienie, po trwającej blisko pięć lat konserwacji 14 czerwca 1985 r. nastąpiło ponowne uroczyste otwarcie Panoramy (jedyne zachowane polskie malowidło panoramowe i jedno z niewielu zachowanych w świecie). Od momentu jej udostępnienia we Wrocławiu Panorama stała się najważniejszą atrakcją turystyczną tego miasta. W dobie komputeryzacji naszego życia, wirtualnej rzeczywistości dookoła nas Panorama Racławicka nie jest tylko reliktem kultury masowej w XIX w., szacowną pamiątką narodową, ale żywym przykładem wybitnego dzieła malarskiego i nietypowej formy prezentacji. Panoramę odwiedza rocznie ponad 300 tysięcy widzów. Jest ona przyjmowana entuzjastycznie nie tylko przez rzesze turystów, ale także przez dostojnych gości.


O mnie

Aleksander

Turystyka to moje hobby i praca zawodowa, od 7 lat prowadzę bazy noclegowe nad morzem i w górach, pośredniczę w rezerwacji miejsc oraz organizuje fakultatywne wycieczki turystyczne po całej Polsce. W wolnych chwilach wspinam się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej a wieczorami oglądam przez teleskop galaktyki i mgławice. Na blogu opisuje ciekawe atrakcje turystyczne oraz dziele się swoim doświadczeniem z zakresu szeroko pojętej turystyki.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sklep SEO czyli sklep z linkami

SEO to skrót od Search Engine Optimization. Jest to technika zwiększania jakości i ilości ruchu w witrynie poprzez zwiększanie jej wartości w oczach wyszukiwarek. SEO "Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek" to jedna z powszechnie stosowanych technik, które zapewniają szeroki dostęp do stron internetowych.Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (

Czytaj więcej...

Losowy

Co zwiedzić w Nowym i Starym Sączu?

Nowy Sącz i Stary Sącz to miasta z bogatą średniowieczną historią pełne wielu atrakcji turystycznych.Wśród urodzajnych ziem Kotliny Sądeckiej, nad jedną z najpiękniejszych polskich rzek Dunajcem, na dawnych szlakach handlowych leżą dwa miasta. Stary Sącz zasłynął dzięki zachowanemu średniowiecznemu układowi miejskiemu oraz św. Kindze.

Czytaj więcej...