Starożytny gród Biskupin
Napisane 04.01.2022 przez Aleksander
Tagi: skansen, muzeum, biskupin, osada-łużycka, rekonstrukcja, zwiedzanie, bilety, turystyka, łowiectwo, wakacje, lato, osada, szlak-piastowski, chata,
Pierwsze ślady starożytnej osady łużyckiej, na terenie której znajduje się obecnie największy w Polsce park archeologiczny, odkrył w 1933 r. miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer.
Na podstawie tak zwanych badań dendrologicznych (analiza przyrostu słojów drzewnych) datę powstania grodu wyznaczono na 738 r. p.n.e. Osada funkcjonowała najprawdopodobniej przez ponad 200 lat. Dzięki dziesiątkom lat intensywnej pracy historycy i archeologowie dysponują obecnie ogromną wiedzą na temat wyglądu Biskupina i sposobie życia jego mieszkańców. Na wyspie o powierzchni ok. 2 ha żyło 600-1200 osób – głównie rolników, a także rzemieślników i rybaków. Osadę otaczał wał obronny o wysokości 6 m, zabezpieczony od zewnątrz prymitywnymi, drewnianymi falochronami (to właśnie fragmenty owych falochronów odnalazł Walenty Szwajcer). W Biskupinie 6 tysięcy lat temu funkcjonowała neolityczna osada, wykonano rekonstrukcję tej osady. Stworzono ją na baziewyników badań oraz wykopalisk, które prowadzone były w latach 50-tych dwudziestego wieku. Wykopaliska potwierdziły, że domy rolników z osady miały kilkadziesiąt metrów długości z głębokim przedsionkiem i zbudowanebyły na planie wydłużonego trapezu, gdzie ściany tworzyły wkopane w ziemię blisko siebie drewniane słupy. Wyspę, która dopiero z biegiem czasu przekształciła się w półwysep, łączył ze stałym lądem drewniany most. Prowadził on do bramy zabezpieczonej wieżą strażniczą. Wokół wałów, po ich wewnętrznej stronie, biegła 400-metrowa ulica. Niedaleko wejścia do osady znajdował się obszerny plac zebrań i targów. IGO drewnianych chat ustawiono w 13 równoległych rzędach. Dachy pokrywała trzcina, a wewnątrz domów znajdowała się izba mieszkalna oraz przedsionek, w którym trzymano zwierzęta. Doskonale zachowane drewniane pozostałości grodu pozwoliły rozwinąć na terenie Biskupina działalność archeologiczną i turystyczną na międzynarodową skalę. Obecnie wiernie zrekonstruowaną osadę wraz ze znajdującym się w pobliżu muzeum licznie odwiedzają turyści, przyciągani również ciekawymi festynami i imprezami edukacyjnymi.
O mnie
Aleksander
Turystyka to moje hobby i praca zawodowa, od 7 lat prowadzę bazy noclegowe nad morzem i w górach, pośredniczę w rezerwacji miejsc oraz organizuje fakultatywne wycieczki turystyczne po całej Polsce. W wolnych chwilach wspinam się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej a wieczorami oglądam przez teleskop galaktyki i mgławice. Na blogu opisuje ciekawe atrakcje turystyczne oraz dziele się swoim doświadczeniem z zakresu szeroko pojętej turystyki.
Poprzedni artykuł: | Zwiedzamy Słowiński Park Narodowy |
Następny artykuł: | Zalety przyczepy kempingowej na wakacjach |