Wyspa Wolin i Park Narodowy
Napisane 01.07.2020 przez Aleksander
Tagi: bałtyk, wakacje, atrakcje, przyroda,
Spis treści
Wyspa Wolin
Jedno z najpiękniejszych miejsc nad polskim morzem to wybrzeże klifowe na wyspie Wolin, w północno-zachodniej części Polski. Wybrzeże to, wraz z dobrze zachowanymi lasami bukowymi, wyspiarską deltą Świny oraz przybrzeżnym pasem wód Bałtyku, zostało objęte ochroną w ramach Wolińskiego Parku Narodowego. Park ten powstał w 1960 roku i zajmuje obecnie 10 937 ha. Obszar Parku został też włączony do europejskiej sieci Natura 2000.
Krajobraz Wyspy Wolin
Lądowa część Wolińskiego Parku Narodowego jest silnie zróżnicowana. W krajobrazie wyspy dominuje pasmo wzniesień moreny czołowej, które na odcinku około 15 km graniczy z morzem. Najwyższe klify osiągają wysokość nawet 95 metrów. Morze wciąż pokazuje tu swoją siłę, zabierając niemal metr wybrzeża rocznie. Wzgórza morenowe zajmują około 75% powierzchni Parku, a najwyższe wzniesienie (115 m n.p.m.) znajduje się na Grzywaczu. Delta Świny, z licznymi kanałami i bagnistymi wysepkami, oraz pojezierze z polodowcowymi jeziorami, to kolejne charakterystyczne elementy krajobrazu.
Flora Wolińskiego Parku Narodowego
Na wyspie Wolin występuje ponad 1300 gatunków roślin, z czego około 600 odnaleziono na terenie Parku. Na płytkim, piaszczystym dnie Bałtyku dominują makroglony, takie jak zielenice, brunatnice i krasnorosty; najliczniejszy z nich to morszczyn. Zbocza klifów porośnięte są zaroślami rokitnika zwyczajnego, a na lądzie dominują lasy bukowe, bukowo-dębowe i sosnowe (sosna zajmuje aż 68% lądowej powierzchni Parku).
Warto wspomnieć o wolińskiej buczynie storczykowej rosnącej jedynie na koronie klifu. W tym zespole roślinnym występuje dziewięć gatunków storczyków. Cennym gatunkiem jest długosz królewski, którego liście osiągają nawet 1,5 metra długości. Na terenie delty Świny można znaleźć wiele rzadkich gatunków, m.in. woskownicę europejską, turówkę wonną, miecznik nadmorski czy czosnek kątowaty. Na plaży występują wydmuchrzyca piaskowa, rukwiel nadmorska i solanka kolczysta. Florystycznym symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest mikołajek nadmorski o jasnoniebieskich kwiatach.
Fauna Wolińskiego Parku Narodowego
Świat zwierzęcy wyspy Wolin jest bardzo zróżnicowany i obejmuje wiele rzadkich gatunków. Zachowały się tu siedliska jelonka rogacza (największego polskiego chrząszcza) oraz pachnicy dębowej (chrząszcza bytującego w pniach obumierających drzew). W Zatoce Pomorskiej żyje wiele gatunków ryb, w tym łosoś i troć. Można tu spotkać coraz rzadsze ssaki morskie, takie jak foka szara i morświn.
W lasach licznie występują dziki, sarny i jelenie, a także drapieżniki takie jak lisy, borsuki i kuny. Na wyspie osiedliły się także niedawno przybyłe gatunki: jenot, norka amerykańska, piżmak i szop pracz. W Parku stwierdzono występowanie 230 gatunków ptaków. Gniazdują tu m.in. wodniczka, biegus zmienny, muchołówka mała i orzeł bielik, którego umieszczono w godle Parku. Wyspa oraz tereny sąsiadujące z Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim znajdują się na trasie wędrówek ptaków, w okresie migracji można spotkać tu stada liczące nawet kilka tysięcy osobników.
Historia i ciekawostki
Dzieje wyspy Wolin były bardzo burzliwe, a pozostałością po nich są liczne ciekawe miejsca. W okolicach Wicka zachowały się okopy i bunkry z okresu II wojny światowej, a także resztki wyrzutni tajnej niemieckiej broni V-3. Muzeum tej broni znajduje się w Międzyzdrojach-Zalesiu. W Międzyzdrojach działa także Centrum Edukacyjno-Muzealne, a około 1,5 km na wschód od tej miejscowości powstała Pokazowa Zagroda Żubrów. Ciekawostką jest sztuczne Jezioro Turkusowe o charakterystycznej niebieskawo-zielonej barwie wody.
Wyspa Wolin to miejsce, gdzie przyroda i historia splatają się w harmonijną całość, oferując turystom nie tylko piękne widoki, ale także bogatą historię i unikalne atrakcje. Woliński Park Narodowy to doskonałe miejsce na wycieczki edukacyjne, obserwację przyrody i aktywny wypoczynek.
O mnie
Aleksander
Turystyka to moje hobby i praca zawodowa, od 7 lat prowadzę bazy noclegowe nad morzem i w górach, pośredniczę w rezerwacji miejsc oraz organizuje fakultatywne wycieczki turystyczne po całej Polsce. W wolnych chwilach wspinam się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej a wieczorami oglądam przez teleskop galaktyki i mgławice. Na blogu opisuje ciekawe atrakcje turystyczne oraz dziele się swoim doświadczeniem z zakresu szeroko pojętej turystyki.
Poprzedni artykuł: | Historia Zamościa |
Następny artykuł: | Zalety przyczepy kempingowej na wakacjach |