Zwiedzamy Słowiński Park Narodowy
Napisane 04.01.2022 przez Aleksander
Tagi: turystyka, morze, bałtyk, atrakcje-turystyczne, przyroda, rezerwat, słowiński-park-narodowy, noclegi, hotele, pensjonaty, domki-letniskowe, wydmy, jezioro-łebsko, jezioro-gardno, wieża-widokowa, park, ptaki,
Spis treści
Wprowadzenie
Słowiński Park Narodowy położony jest w województwie pomorskim na obszarze polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, dokładnie między miejscowościami Łeba i Rowy. Jest to jeden z największych tego typu parków w Polsce, obejmujący obszar Mierzei Łebskiej między Łebą a Rowami. Park jest wpisany na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Geografia i krajobraz
Na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się liczne jeziora, takie jak Łebsko (drugie pod względem wielkości w Polsce), Gardno, Smołdzińskie, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Największą atrakcją przyrodniczą parku są ruchome wydmy, największe w Europie Środkowej. Osiągają one wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone wiatrem przesuwają się na odległość w ciągu roku. Najwyższym wzniesieniem jest Łącka Góra, licząca 42 m n.p.m. O ich niszczycielskiej sile świadczą nagie kikuty drzew, pozostałości lasów pochłoniętych przez piasek. Nakładające się wydmy tworzą nieregularne rozległe formy układające się poprzecznie do kierunku wiatru, zwane polami wydmowymi.
Flora Słowińskiego Parku Narodowego
Na piaszczystym podłożu Słowińskiego Parku Narodowego rozwija się specyficzna roślinność, którą reprezentuje mikołajek nadmorski i wydmuchrzyca piaskowa. Do florystycznych osobliwości zalicza się także największe w Polsce stanowisko maliny moroszki, reliktu polodowcowego. Na podmokłych terenach Parku można spotkać różnorodne gatunki roślin charakterystycznych dla siedlisk wodnych i błotnych.
Fauna Słowińskiego Parku Narodowego
Słowiński Park Narodowy jest ważnym siedliskiem ptactwa wodnego i błotnego. Na bagnach spotyka się żurawie, czaple i bataliony, a w lasach sowy, rybołowy i bieliki. Świat dużych ssaków reprezentują daniele, sarny, dziki i łosie. Park jest również miejscem, gdzie można spotkać różnorodne gatunki ptaków w okresie migracji.
Kultura i historia
Dzieje osadnictwa w regionie przybliża Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie można zapoznać się z tradycjami zamieszkującej niegdyś te tereny społeczności Słowińców. Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest wzgórze Rowokół (115 m n.p.m.) z wieżą widokową umożliwiającą podziwianie okolicy.
Słowiński Park Narodowy to miejsce, gdzie przyroda i kultura splatają się w jedną harmonijną całość, oferując turystom nie tylko piękne krajobrazy, ale także możliwość poznania bogatej historii i tradycji regionu.
O mnie
Aleksander
Turystyka to moje hobby i praca zawodowa, od 7 lat prowadzę bazy noclegowe nad morzem i w górach, pośredniczę w rezerwacji miejsc oraz organizuje fakultatywne wycieczki turystyczne po całej Polsce. W wolnych chwilach wspinam się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej a wieczorami oglądam przez teleskop galaktyki i mgławice. Na blogu opisuje ciekawe atrakcje turystyczne oraz dziele się swoim doświadczeniem z zakresu szeroko pojętej turystyki.
Poprzedni artykuł: | Toruń i jego atrakcje turystyczne |
Następny artykuł: | Zalety przyczepy kempingowej na wakacjach |