Noclegi U Bogdana zapraszamy na wakacje.

Organizujemy wycieczki i opisujemy ciekawe miejsca turystyczne.

Zwiedzamy Słowiński Park Narodowy

Napisane 04.01.2022 przez Aleksander

Tagi: turystyka, morze, bałtyk, atrakcje-turystyczne, przyroda, rezerwat, słowiński-park-narodowy, noclegi, hotele, pensjonaty, domki-letniskowe, wydmy, jezioro-łebsko, jezioro-gardno, wieża-widokowa, park, ptaki,

Słowiński Park Narodowy położony jest w województwie pomorskim na obszarze polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, dokładnie między miejscowościami Łeba i Rowy.

Jest to jeden z największych tego typu parków w Polsce, obejmuje obszar Mierzei Łebskiej między Łebą a Rowami. Miejscem, które z pewnością należy odwiedzić jest wzgórze Rowokół (115 m n.p.m.) z wieżą widokową umożliwiającą podziwianie okolicy. Na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego leżą liczne jeziora: Łebsko (drugie pod względem wielkości w Polsce), Gardno, Smołdzińskie, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Największą atrakcją przyrodniczą parku są ruchome wydmy, największe w Europie Środowej. Osiągają one wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone wiatrem przesuwają się na odległość w ciągu roku. Najwyższym wzniesieniem jest Łącka Góra licząca 42 m n.p.m. O ich niszczycielskiej sile świadczą nagie kikuty drzew, pozostałości lasów pochłoniętych przez piasek. Nakładające się wydmy tworzą nieregularne rozległe formy układające się poprzecznie do kierunku wiatru, zwane polami wydmowymi. Na piaszczystym podłożu rozwija się specyficzna roślinność, którą reprezentuje mikołajek nadmorski i wydmuchrzyca piaskowa. Do florystycznych osobliwości zalicza się także największe w Polsce stanowisko maliny moroszki, reliktu polodowcowego. Słowiński Park Narodowy, wpisany na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO, jest także ważnym siedliskiem ptactwa wodnego i błotnego. Na bagnach spotyka się żurawie, czaple i bataliony, a w lasach sowy, rybołowy i bieliki. Świat dużych ssaków reprezentują daniele, sarny, dziki i łosie. Dzieje osadnictwa w regionie przybliża Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, w którym można zapoznać się z tradycjami zamieszkującej niegdyś te tereny społeczności Słowińców.


O mnie

Aleksander

Turystyka to moje hobby i praca zawodowa, od 7 lat prowadzę bazy noclegowe nad morzem i w górach, pośredniczę w rezerwacji miejsc oraz organizuje fakultatywne wycieczki turystyczne po całej Polsce. W wolnych chwilach wspinam się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej a wieczorami oglądam przez teleskop galaktyki i mgławice. Na blogu opisuje ciekawe atrakcje turystyczne oraz dziele się swoim doświadczeniem z zakresu szeroko pojętej turystyki.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sklep SEO czyli sklep z linkami

SEO to skrót od Search Engine Optimization. Jest to technika zwiększania jakości i ilości ruchu w witrynie poprzez zwiększanie jej wartości w oczach wyszukiwarek. SEO "Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek" to jedna z powszechnie stosowanych technik, które zapewniają szeroki dostęp do stron internetowych.Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (

Czytaj więcej...

Losowy

Bieszczadzki Park Narodowy Informacje

Bieszczady to jeden z najciekawszych, zwłaszcza przyrodniczo zakątków Polski. Między innymi dzięki temu, że przez wieki nie uległy zbyt wielu zmianom związanym z działalnością człowieka, ten południowo-wschodni zakątek kraju zachował urok dzikości, a przede wszystkim stał się ostoją sporej liczby dzikich zwierząt. Utworzony w 1973 r.

Czytaj więcej...